" BISO 3D – NOVÁ TŘÍDA
Home>Časopis  >Aktuálně>BISO 3D – NOVÁ TŘÍDA

BISO 3D – NOVÁ TŘÍDA

UNIKÁTNÍ ŽACÍ ÚSTROJÍ BISO 3D AIR i – jedinečný FLEX KONCEPT

Na nové žací liště 3D generace již pracujeme mnoho roků, měli jsme několik vývojových generací a na základě podrobných analýz, mnoha testů a měření jsme došli společně s našimi zákazníky k závěru, že budoucnost je v kombinaci průběžného šneku, systému VARIO a modulu žacího ústrojí FLEX.

BISO 3D – NOVÁ TŘÍDA

Paralelogram – stejný úhel řezu za každé situace
Lišty kategorie 2D sice umějí vysunout vario a mohou být osazeny mechanickým FLEX modulem jako například naše lišta BISO CropRanger VX TrendLineLightFLEX, ale nikdy nezabráníte tomu, aby při pohybu flexi kosy směrem nahoru či dolů zcela logicky nedocházelo ke změně úhlu kosy a dvojprstů. Pokud se kosa při kopírování terénu pohybuje směrem dolů, tak se úhel zvětšuje a dvojprsty začínají pročesávat půdu a naopak, pokud se FLEX modul zvedne, dvojprsty směřují do nebe a vykukují nečinně z porostu, přestože lištu boříte do země a velmi často hrnete půdu pod rámem.


Na levé straně je „minulost“. Na pravé „budoucnost“. Nové 3D řešení od firmy BISO využívá patentovaný systém uchycení žací kosy na paralelogramu, díky kterému je úhel řezu, tedy kosy a dvojprstů stále stejný. A to je klíčové při sklizně sóji či hrachu, ale i pšenice či ječmene o vysokém výnosu když leží na poli „jako deska“.

Zadání lišty nové generace – 5kg
Pouze 5 kg síly na dvojprst musí stačit na bodové zvednutí modulu nové třídy 3D FLEX a to při zachování konstantního úhlu řezu, tedy konstantního úhlu dvojprstů. Testy ukázaly, že s pasivním systémem se na tuto hodnotu nedokážeme dostat, přestože jsme lištu osadili vzduchovým odpružením systému AIR a proto jsme vyvíjeli inteligentní systém řízení pohybu paralelogramu modulu FLEX, jehož srdcem je pantentovaný snímač tlaku umístěný v plazu modulu FLEX vždy u každého paralelogramu. Znamená to tedy, že každý paralelogram u inteligentní verze „AIR i“ pracuje zcela samostatně a to v plně automatickém adaptivním módu. Systém dokáže pracovat s přítlakem od 2 do 50kg. Takže 3D znamená trojrozměrný pohyb, díky systému BISO VARIO, modulu FLEX s paralelogramem s konstantním úhlem řezu 10 stupňů s možností nastavení přítlaku od 2-50kg.


Paralelogram v praxi. U žacích lišt BISO VARIOFLEX jsme použili specifikaci „AIR i“, tedy se vzduchovým odpružením a patentovanými snímači tlaku s inteligentním řízením s možností nastavení přítlaku od 2-50kg. Pro vaši představu mechanické systémy na trhu pracují s přítlakem kolem 80kg a více.

3D – není pouze pro sóju
Požadavky našich zákazníků na lišty nové 3D generace jsou poměrně jasné. Chtějí pouze jednu lištu, chtějí bleskově měnit nastavení pro jednotlivé plodiny v extrémních podmínkách vícekrát během jednoho dne a především požadují FLEX modul i u žacích lišt o záběru 9m a více. A to nejen pro sklizeň sóji. A při tom všem hlavně zákazníci v Evropě mají jednu jasnou podmínku – NEMOHOU SE VZDÁT PRŮŽEBĚŽNÉHO ŠNEKU A SYSTÉMU VARIO. Protože dobře vědí proč.

Nezapomínejme na zatížen kosy krutem
Při sklizni sóji či hrachu může být životnost značkové kosy třeba i pouhých 50ha, pokud se kosa pohybuje nepřetržitě v písčité půdě určitého typu. Na její životnost má vliv ale i celá řada dalších parametrů, které jsou opomíjeny. A tím klíčovým je krut. Pokud se totiž klasický FLEX modul bez paralelogramu začne vlnit, změnou úhlu se kosa nejenom ohýbá, ale především i kroutí. Tím se zásadně zvyšuje její odpor, opotřebení a především zátěž pohonů (převodovky, řemenu a kardanu) a samozřejmě i spotřeba paliva. Systém s paralelogramem nových 3D lišt BISO tento problém zcela odstraňuje a kosa je nově při aktivaci modulu flex namáhána pouze ohybem dle profilu pozemku. Dalším důležitým kritériem je pak rychlost pohybu kosy, ale o tom až někdy příště.


Schéma paralelogramu integrovaného do patentovaného systému BISO VARIO. Na levém obrázku je řešení, které využívají modely BISO CropRanger VX a BISO ULTRALIGHT, na pravém obrázku pak řešení použité na novém modelu BISO 3D VARIOFLEX AIR i. Není důležité pouze maximální vysunutí žacího stolu systému VARIO při sklizni řepky, ale i opačná hodnota – minimální vzdálenost kosy od průběžného šneku. Hodnota klíčová při sklizni krátkých porostů jako je ječmen. A zde BISO se svými 180mm nabízí další bezkonkurenční hodnotu.

Súbory na stiahnutie

Prospekt ke stažení

Video 


 


 


 


 


 

 


<< späť

7.11.2019
Václav Štursa ml.