" Agritechnica 2011 a Clean Energy
Home>Časopis  >Aktuálně>Agritechnica 2011 a Clean Energy Leader

Agritechnica 2011 a Clean Energy Leader

Novinky zo sveta New Holland

Od 13. do 19. novembra sa v severonemeckom Hannoveri konala už tradičná výstava poľnohospodárskej techniky - Agritechnica 2011, na ktorej bolo, podobne jako v minulých ročníkoch, k videniu veľa noviniek a trendov vývoja poľnohospodárstva.

Agritechnica 2011 a Clean Energy Leader

Zameriam sa na giganta v oblasti vývoja poľnohospodárskej techniky, spoločnosť New Holland. Firma znovu potvrdila na výstave Agritechnica 2011 svoju pozíciu nielen veľkosťou svojej expozície a množstvom vystavených strojov, ale i počtom získaných prestížnych ocenení. Celkovo je to päť strieborných medailí od nezávislej poroty z DLG inštitútu. Novinárska komisia udelila značke New Holland ešte ďalšie ocenenie „Stroj roka 2012“ pre kombajn New Holland CR9090 na pásovom podvozku SmartTrax™ s lištou BISO Ultralight 800 so záberom 12,2 metra vo farbách New Holland.Strieborné medaily si rozdelili viaceré stroje. Braud9000 za systém triedenia bobúľ hrozna podľa ich veľkosti a kvality. Systém SynchroKnive™ za pohon kosy na žacej lište. Prevodovka SynchroKnive™ bude používaná pre žacie lišty s delenou žacou kosou, tzn. pre veľké zábery od 10-tich metrov. Umiestnenie jednej prevodovky, ktorá vie poháňať dve kosy, je uprostred v spodnej časti vysúvateľného varia. Tým eliminuje pohony z oboch strán a zároveň synchronizovaný pohon znižuje vibrácie samotnejžacej lišty.

Ocenené exponáty

Strieborné medaily si rozdelili viaceré stroje. Braud9000 za systém triedenia bobúľ hrozna podľa ich veľkosti a kvality. Systém SynchroKnive™ za pohon kosy na žacej lište. Prevodovka SynchroKnive ™ bude používaná pre žacie lišty s delenou žacou kosou, tzn. pre veľké zábery od 10-tich metrov. Umiestnenie jednej prevodovky, ktorá vie poháňať dve kosy, je uprostred v spodnej časti vysúvateľného varia. Tým eliminuje pohony z oboch strán a zároveň synchronizovaný pohon znižuje vibrácie samotnej žacej lišty.

Kľúč SmartKey, ktorý plní úlohu univerzálního kľúča k rôznym strojom New Holland. Ak ho zasuniete do zapaľovania traktora, ten si nahrá vaše posledné nastavenie a prispôsobí prevádzku vašej charakteristike.

Inteligentný brzdiaci systém návesu spolu s ABS SuperSteer boli ďalšími ocenenými komponentmi. Zmysel spočíva v ABS ako pri osobných autách. Pri prudkom brzdení nedochádza k zablokovaniu kolies a nekontrolovanému posunu súpravy po vozovke. Základom je pozvoľné brzdenie tak, aby sa kolesá traktora, ako aj návesu pretáčali a umožnili kontrolované zastavenie s prípadnou možnou zmenou smeru.Brzdový systém ABS SuperSteer™ navyše využíva technológiu individuálního brzdenia kolies, vďaka čomu sa významne znížil polomer otáčania traktora na úvrati. Pri otáčaní stroja je v závislosti na uhle natočenia kolies prednej nápravy přibrzďované vnútorné zadné koleso traktora. Zadné koleso, na ktorom sa traktor „otáča“ mierne prešmykuje, čím sa zabráni poškodeniu pôdy strhnutím mačiny. Pri sadnutí do kabíny traktora New Holland T7 AutoCommand™ vybaveného funkciou ABS SuperSteer™ nájdeme prepracovaný systém ovládania bŕzd. Namiesto klasického brzdového dvojpedálu je použitý jednoduchý pedál s dvojicou oranžových krídel, ktoré slúžia pre pribrzďovanie jednotlivých kolies traktora. Táto funkcia sa pri vyšších pojezdových rýchlostiach automaticky deaktivuje, aby nedošlo k jej nechcenému použitiu a havárii stroja

Novinky pre nasledujúcu sezónu

Okrem medailami ocenených strojov vystavil New Holland rad noviniek. Vzadu v rohu expozície sa „krčil“ traktor New Holland T9.560. Rad T9 má za sebou úspešnú homologizáciu pre urópsku prevádzku. Model T9.560 osadený pneumatikami 900/60R42 sa šírkou dostane pod tri metre, takže v pohode vyhovie predpisom. V rámci homologizácie musel byť upravený výfuk, který v európskej verzii leží na jednom blatníku. Zmenené bolo aj osvetlenie a pár ďalších drobností.

Vedľa stál traktor T8.420 AutoCommand. Dnes už dobre známy rad T8 dostáva ďalší variant s bezstupňovou prevodovku AutoCommand. Model T8.420 bude k dostaniu iba s touto prevodovkou. Traktor s maximálnym výkonom 420 koní bude vrcholom ponuky klasických traktorov. Menšie traktory T8.275 - T8.390 budú k dostaniu s prevodovkami full powershift alebo bezstupňovým automatom. Modely s CVT převodovkou budú pre náš trh dostupné koncom roka 2012.

Systém ABS SuperSteer na rade T7 už som popísal a dostávame sa tak k sérii T6. Je to nasledovník radu T6000. Konštrukčne sa traktory od predchodcov veľmi nelíšia. Traktor bol doplnený o systém SCR so vstrekovaním roztoku AdBlue s 37 litrovou nádržou. Výsledkom je sedem modelov T6.120, T6.140, T6.150, T6.160, T6.155, T6.165 a T6.175. Prvé štyri sú štvorvalce a ostatné tri sú šesťvalce CommonRail.

Všestranný pomocník v novom kabáte

Rad T5000 má následovníka v modeloch T5. Traktor prešiel kompletnou inováciou. Je celkovo väčší a má tri modely T5.95, T5.105, T5.115. Dostal nový štvorvalec s objemom 3,4 litra CommonRail. V základnej konfigurácii je elektronické ovládanie zadného trojbodového závesu, prevodovka 24x24 Hi-Lo známa z T5000, nastaviteľný volant, kabína s klimatizáciou, sedadlo spolujazdca s bezpečnostným pásom,... Postupne sa pri traktoroch T5 dočkáme odpruženia prednej nápravy, kabíny, prevodoviek 16x16 a AutoCommand.

Rovnakú platformu kabíny nesú modely TD5.115 a T4.75 PowerStar, ktoré tu tiež absolvovali premiéru. T4 bol doteraz vyrábaný len pre severnú Ameriku a Britské kráľovstvo. Takže kontinentálna premiéra přeběhla tu. Rad TD5 si odbil predpremiéru. Rovnako, ako CVT na T8, ju čaká nástup v roku 2012. Nesie tak ako T5 výsledky kompletnej inovácie. Maska už zapadá do dizajnu New Holland s technológiou Tier III. Bol doplnený převodovkami z radu T5000 až po variant 12x12 PowerShuttle. Modely PowerStar sú doposiaľ vyrábané s technológiou Tier III. Po Novom roku ich čaká nástup filtra pevných častíc Tier IV a postupné rozširovanie ponuky výkonových variantov až po 115 koní, ale aj prevodoviek cez 24x24 Hi-Lo známe z T5000 až po reťazový variátor EasyDrive.

Najmenšou zmenou prešli modely T4000V/N/F. Boli jednoducho doplnené o model T4060. To znamená, že sa výkonovo prehupli cez 100-ku na 106 koní. Majú novú pravú ovládací konzolu s joystikom na zadné, alebo stredové okruhy hydrauliky.

Čistá energia

Celá expozícia sa niesla v duchu hesla Clean Energy Leader. Všetky predstavené modely spĺňajú najprísnejšie ekologické normy. V strede nechýbal traktor na vodík. Tento rok už NH².140. Ide o verziu „EVO I“, ktorá na sebe nesie výsledky ročných testov v prevádzke. Dostal masku z T7 RC/PC, nové zrkadlá a chladič agregátov. Jeho vývoj bude pokračovať ďalšími testami v prevádzke na energeticky nezávislých demofarmách. Uvidíme, či rok 2015 bude naozaj rokom začatia výroby New Holland NH².

Súbory na stiahnutie

Video 


 

 


<< späť

6.12.2011
mikulik