Home>Časopis  >Aktuálně>Ráno nakrmí, odpoledne zaseje

Ráno nakrmí, odpoledne zaseje

Traktory BISO YTO

Na farmě Pavlík a společníci v Moravské Třebové pracuje od podzimu loňského roku traktor BISO YTO X90 Tiger, který byl původně zakoupen jako tažný prostředek krmného vozu, ale od letošního jara naplno pracuje i v rostlinné výrobě.

Ráno nakrmí, odpoledne zaseje

Při mé poslední návštěvě na farmě Pavlík a společníci byl traktor BISO YTO X90 Tieger v plném vytížení. Ten den to byla již jeho druhá pracovní směna, protože tu první si v brzkých ranních hodinách odbyl v agregaci s míchacím krmným vozem při přípravě krmiva pro 110 kusů dojnic, tedy zhruba polovinu hovězího dobytka, kterou farma Pavlík a společníci chová. Jak jsem se od mechanizátora pana Pavlíka mladšího dozvěděl, hledali v loňském roce pro svoji farmu 90 až 100 koňový traktor vhodný pro práci v živočišné výrobě, tedy jednoduchý mechanický stroj bez elektronických vymožeností, které by při agregaci s krmným vozem nebyly stejně využity a našli jej u modelu BISO YTO X90 Tiger.

Elektronika či mechanika

Při výběru traktoru rozhodovalo hned několik kriterií, které spolu logicky souvisí. Výkon motoru 90 až 100 k, jednoduchá mechanická převodovka s plazivými rychlostmi (20x4 stupňů, 0,304 až 40 km/h), dvourychlostní výstup na vývodové hřídeli (540 a 1000 ot./min.), samozřejmě zlepšený komfort řidiče oproti starému dosluhujícímu Zetoru 8011 a minimum elektroniky. Z komfortní výbavy může traktor v základním provedení nabídnout vzduchem odpruženou sedačku Grammer a klimatizaci. Po zhruba měsíčním testování traktoru BISO YTO X90, se na konci loňského roku majitelé farmy rozhodli pro jeho koupi.

Jen krmit, mu nestačí

S postupem času, jak ubývalo sněhu a blížili se jarní práce, se začalo rýsovat další využití traktoru i pro polní práce. Nástup byl opravdu rychlý, při poruše traktoru v setí ( 110 k ) se musela rychle najít náhrada a tak padla volba na BISO YTO X90. V kombinaci se secím strojem LEMKEN Solitair 9 obstál na výbornou a byl plně zařazen i do prací v rostlinné výrobě. Teď, při mé poslední návštěvě byl traktor agregován s rozmetadlem chlévské mrvy RMA 8 a pomáhal při podzimní hnojení. Další stroje se kterými standardně pracuje v době senoseče, jsou disková žací lišta a shrnovač.

Závěrem

Řidič traktoru pan Milan Neuman je s traktorem BISO YTO X90 spokojený. Oproti starému Zetoru 8011, se kterým léta jezdil, si na novém stroji cení zejména vyššího komfortu ovládání dosaženému nejen díky klimatizaci a pneumaticky odpružené sedačce Grammer, ale i nižší úrovni hluku a vibrací. Pan Pavlík nám jeho slova potvrdil a s prací traktoru BISO YTO X je spokojen.

Súbory na stiahnutie

Video 

 


<< späť

8.6.2011
jun