Home>Časopis  >Aktuálně>Krone s novou generací EasyCut

Krone s novou generací EasyCut

Nový vzhled, nové modely a ještě vyšší komfort

Nový vzhled, nové modely a ještě vyšší komfort - to je motto, se kterým Krone představuje svoji novou konstrukční řadu EasyCut. Do nové generace patří i pět nových čelních žacích strojů. Nápadný je nový design a jednotný vzhled. V porovnání s předchozími modely jsou nové žací jednotky EasyCut mnohem zaoblenější, takže se na nich usazuje minimum materiálu. Další novinkou u čelních žacích jednotek konstrukční řady EasyCut F 280, EasyCut F 320 a EasyCut F 320 CV je celoobvodový ochranný gumový nárazník, který poskytuje deformační zónu pro drobné nárazy cca 5cm širokou.

Krone s novou generací EasyCut

Nesená konstrukce stroje má malou hmotnost. Žací stroje jsou umístěny blíže k traktoru a počet pohyblivých částí náchylných na opotřebení je minimální. Krone vybavuje žací nosníky konstrukční řady EasyCut F 280 M, EasyCut F 320 M a EasyCut F 320 CV s okamžitou platností sériově novou technologií „Smart-Cut“. Základem inteligentního řešení "Smart-Cut" je změněná vzdálenost mezi žacími disky. Disky, které se směrem dopředu rozbíhají od sebe, jsou nyní navzájem osově blíže k sobě, takže dráhy nožů se více překrývají. Výsledek sečení žacího stroje je tak vždy perfektní i v obtížných sklizňových podmínkách, jako např. v řídkých porostech. Práce v hustých porostech je také profesionální. Díky větší vzdálenosti mezi disky, které se směrem dozadu sbíhají, jsou i velké objemy píce rychle a čistě dopravovány za lištu. Výsledkem je větší plošný výkon a čistě posečená plocha.

Nová žací lišta ještě zaujme četnými dalšími komfortními vlastnostmi. Například uzavřený a kompaktně svařený nosník žacích disků je naplněný celoživotní olejovou náplní. Rychloupínací nože a unikátní jištění žacích disků proti nárazu na cizí těleso SafeCut patří rovněž k sériové výbavě. U pohonu sází Krone na osvědčený satelitní princip. Velká čelní ozubená kola přenášejí hlavní hnací síly až na konec žací lišty. Díky velkému průměru se čelní ozubená kola otáčejí pomaleji a zapadá do sebe více zubů sousedních kol. Tato koncepce je nejen zárukou perfektního přenosu sil, ale také příkladně klidného chodu a dlouhé životnosti. Žací disky jsou zároveň trochu vysunuté vpřed, takže kvalita sečení je ještě lepší.

Komfortní a vychytané i na svahu
Jako na míru ušitý pro práci v horách se jeví EasyCut F 280 M (se záběrem 2,73 m) a EasyCut F 320 M (se záběrem 3,16 m). Stroje EasyCut M jsou velmi lehké, lákají svou kompaktní konstrukcí a těžištěm umístěným blízko k traktoru. Tím je zatížení přední nápravy traktoru podstatně nižší. Sériově jsou oba žací stroje vybaveny zavěšením v těžišti, které umožňuje výkyv až 30 cm. Stroje tak pracují velice precizně jak na nerovném terénu nebo ve strmých polohách, tak i napříč svahem. Žací jednotky jsou na vnějších stranách sériově osazeny žací bubny. K těm lze v případě požadavku přidat ještě další dva. Zvláštností stroje EasyCut F 320 M je výše položená koncovka vývodového hřídele. Díky zvýšení o 95mm je možné stroj EasyCut F 320 M rychle a snadno připojit i k větším traktorům.

S tvarováním řádků
Nové čelní žací stroje Krone bez kondicionéru nesou označení EasyCut F 280 (záběr 2,71 m) a EasyCut F 320 (záběr 3,14 m). Sériově jsou vybaveny aktivně poháněnými odmítacími bubny osazenými za žacími disky. Tato technika zajišťuje perfektní tvarování řádků mezi stopami traktoru, a to i v extrémních polohách na svazích. Pohon žacího ústrojí u Krone EasyCut F 280 a EasyCut F 320 zajišťuje známá a osvědčená kombinace převodovky a čtyř klínových řemenů. Také u těchto modelů sází Krone na závěs se sériovým kyvným provedením. Na rozdíl od modelů M, kde je celý stroj osazený plachtami, kombinuje Krone na krytech čelních žacích strojů EasyCut F 280 a EasyCut F 320 boční ochranné plachty a horní plechový, resp. plastový kryt.

Na přání i s kondicionérem
U stroje EasyCut F 320 CV (záběr 3,16 m) nabízí Krone také verzi s prstovým kondicionérem, kde je využitý osvědčený princip pohonu pomocí hřídele a mechanické převodovky (nastavitelné otáčky kondicionéru 600 nebo 900 ot./min). Nový intenzívní kondicionér CV má 46 párů speciálně tvarovaných V-prstů. Prstový doraz zajišťuje během provozu mimořádně klidný chod a zabraňuje opotřebení v místě uchycení prstů při současně vysoké průchodnosti. Ovládací pákou je možné nastavit sedm poloh nárazníkového plechu kondicionéru, a tak měnit příslušnou intenzitu zpracování pokosu. Díky velkému průměru rotoru (65 cm) pracuje žací ústrojí bez problémů i v dlouhostébelných porostech. Nová konstrukce kondicionéru dovoluje vyšší výkonnost proti předcházející generaci strojů. Posečená píce je vedena prsty vyhnutými do záběru přes žebrový plech a mačkána v celé pracovní šířce. Firma Krone přepracovala přípojný závěs Float, který je mimořádně šetrný k porostu. Díky integrovanému odpružení se žací jednotka ve všech situacích výborně přizpůsobí tvaru terénu a ve všech polohách udržuje nastavený konstantní přítlak. Volitelně je k dispozici hydraulická regulace odlehčovacích pružin, která umožňuje upravit přítlak žací lišty během jízdy z kabiny řidiče. Za inovativní systém Float obdržela firma Krone na veletrhu Agritechnica stříbrnou medaili. Na přání lze pro EasyCut F 320 CV také dodat hydraulické sklápění bočních krytů. Tím odpadne nepohodlné slézání z traktoru při přípravě stroje pro transport či pro pracovní nasazení. I tato výbava podtrhuje silné argumenty komfortu nových čelních žacích strojů.


<< späť

3.5.2014
Václav Štursa