" BISO 3D – řepka, sója, obiloviny
Home>Časopis  >Aktuálně>BISO 3D – řepka, sója, obiloviny

BISO 3D – řepka, sója, obiloviny

Jedna žací lišta pro všechny plodiny

Z jakého segmentu se rekrutují zákazníci technologie BISO 3D? Vyplatí se jim tato technologie? Jsou to klienti, kteří patří ke starému jádru uživatelů žacích lišt BISO co se drží osvědčené značky a nebo jsou to noví zákazníci, kteří se vedou zcela pragmatickým ekonomickým úsudkem?

BISO 3D – řepka, sója, obiloviny


Zkoušky kalibrace modulu FLEX žací lišty 3D VarioFlex 1070 AIR i, které jsme na středisku BISO Hurbanovo prováděli v roce 2018 s žací lištou o záběru 10.7m. Při těchto zkouškách jsme ladili patentované snímání síly pro práci s lištou postavenou „na špičku“.

Skupina č.1: Zemědělci co pěstují sóju

Sója zažila velký boom jako plodina důležitá pro potravinářství i průmysl. Sója ale potřebuje hodně vody a to je nyní vzhledem ke klimatickým změnám trochu otazník. Přesto se sója pěstuje a především na Slovensku hraje významnou roli. Zemědělci pak sóju sklízí několika způsoby. V minulosti si často zakoupili SojaFlex adaptér, který se ale dal namontovat pouze na klasickou pevnou žací lištu bez systému Vario. Viz.http://navigator.biso.eu/biso/skliznova-technika/biso-soja-flex/. (výjimkou je lišta Claas Vario do 7.5m záběru, na kterou umíme adaptér namontovat).

V současné době si profesionální pěstitelé sóji často kupují další pevnou žací lištu s mechanickým systéme FLEX. U nás těmto systémům říkáme poloviční FLEX (50% FLEX). Celá řada majitelů žacích lišt BISO CropRanger všech modelových řad a variant s naklápěním na špičku zjistili, že menší výměry na rovném povrchu (největší problém jsou koleje od postřikovače) se velmi dobře sklízí s lištou naklopenou na špičku a systémem Vario vysunutým na 70-80%, což žací lišty BISO CropRanger HighLine, TrendLine nebo TrendLineLight umí. Pro tuto práci používají lišty o záběru 6.5m nebo 7.5m. Velkou výhodou lišty BISO CropRanger je, že můžete nechat nasazené děliče a současně postavit obě kosičky a v případě zachycení zelené hmoty si kosičky kdykoliv zapnout. U producentů BIO sóji začínají být vážným problémem plevele. Přestože sóju plečkují a meziřádkový prostor mají zpravidla vzorně udržovaný mechanickou cestou, plevele které během vlhkého období rostou mezi jednotlivými rostlinami v samotném řádku dokáží v některých místech pozemků dosáhnout průměru stonku i více jak 20mm. Takové porosty se v některých případech ani nesklízí nebo zákazníci uvažují o dvoufázové sklizni.


Z fotografie jsou dobře patrné konstrukční možnosti nejnovějšího modulu FLEX od firmy BISO. Všimněte si, že při ladění software na maximální průhyb nedochází k žádnému torznímu namáhání kosy. Paralelogramy jednotlivých sekcí pracují zcela nezávisle.

Do skupiny „50%FLEX“ patří i žací lišty BISO CropRanger VX TrendLineLight FLEX. Jedná se o klasické modely TrendLineLight osazené modulem kosy FLEX, takže o kategorii 2D. Jedná se o plně mechanický systém a na trh se dostal kolem roku 2007 již v tzv. provedení PREMIUM PLUS. V té době ale zásadních prodejních úspěchů tato liště nedosáhla. Paradoxně se k ní zákazníci vrací až posledních 5 roků právě ve verzi CropRanger VX TrendLineLight FLEX a jako jeden z hlavních důvodů není pouze sója, ale především stále častější polehlé porosty pšenice o velmi vysokém výnosu. I s podstatně větším opotřebením kosy je taková lišta pro majitele vysoce rentabilní.

Ovšem trend u zemědělců pěstujících sóju je jasný. Chtějí mít jednu žací lištu a s ní být schopni operativně sklízet řepku, obiloviny, hrách, mák, žito, oves ale i sóju a to ve špičkové kvalitě. Právě u sóji a hrachu je návratnost technologie 2D FLEX, ale především 3D FLEX velmi rychlá. Zde se do jistého konfliktu dostávají požadavky na sklizeň řepky a sóji. U řepky je ideální z důvodu ztrát na bočních kosičkách mít žací lištu o co největším záběru (12m ideální), zatímco u sóji není velký záběr automaticky výhodou.


Správné naladění a nastavení řídících jednotek modulu FLEX nás stály roky testování a mnoho hodin přemýšlení. Elektronika je mnohem rychlejší než řidič a proto byl cíl od počátku jasný – plně automatický režim práce. Osádka najede do záběru, spustí lištu … aktivuje se automatika řízení lišty BISO.

Skupina č.2: Agronomové co dělají pšenice či ječmeny s vysokými výnosy

Agronomové, kteří dokáží dělat výnosy 8-10 tun pšenice na ha (a často i více) jsou druhou skupinou. A tato skupina začíná být hlavní klientelou, která má zásadní zájem o 3D VarioFlex téměř vždy v top provedení AIR i. Jejich kalkulace jsou jasné a velmi jednoduché. Pokud jim porost polehne tak jim na zemi leží celá úroda. Zpravidla z důvodu efektivity mají na starost velký podniky, velké výměry a z důvodu nedostatku kvalitních osádek používají ty nejvýkonnější mlátičky na trhu. Často s GPS a automatickým řízením. Žací lišty o záběru 9-12m jsou pro ně standard. Téměř všichni dělají řepky, často i hrachy a někteří i speciální plodiny. Pro tyto zákazníky je schopnost žací lišty vysunout VARIO, naklonit lištu na špičku, aktivovat FLEX modul a hlavně jet v plně automatickém režimu velice důležitý parametr. Jejich kombajn totiž potřebuje dostatek hmoty. Mají širokozáběrové stroje na zpracování půdy a tak pro ně ani lišty o záběru 10-12m nejsou žádný problém. Jedinou komplikací tak mohou být případné koleje od postřikovače. A často mají k dispozici i vlastní překládací vůz. U této skupiny zákazníků jasně platí pravidlo: „FLEX není jen pro sóju, ale především do ležáků“.


První zkoušky vzduchového odpružení a inteligentního systému řízení modulu FLEX jsme provedli na našem CR9090 SmartTrax v roce 2017 v sóji u Hurbanova. Vzduchové odpružení a systém paralelogramů fungoval velmi dobře, inteligentní funkce snímání síly a software jsme od té doby výrazně přepracovali.

Skupina č.3: Službaři co jezdí pro VIP klientelu

Službař by vždy měl nabízet technologické novinky a zavádět je do praxe. Měl by nabízet to, co zemědělci zatím nemají k dispozici. V některých případech tomu tak je …. Mělo by být. Běžná realita je ale taková, že službař je placen od hektaru, tedy nikoli od tun sklizené hmoty a tomu odpovídající kvality práce, ale od jakéhosi z minulosti zavedeného měřítka, kterým je hektar. A sazba za hektar je tak nízká, že právě službaři dnes provozují velmi často starší či ojeté stroje a jediné co je zajímá jsou náklady na provoz. Přesto jsou podniky, kteří vyžadují kvalitu za rozumnou cenu a tlačí svoje službaře do investic do těch nejlepších technologií. A tento přístup pak dokáží ocenit. Dobrým příkladem jsou pásové podvozky, CTF strategie a nebo 12m lišty při sklizni řepky. Tato skupina službařů je pak další cílovou skupinou pro technologii BISO 3D.


Na správnou práci moderní lišty má vliv několik vstupních parametrů. Rozhoduje poloha celé žací lišty, její naklopení „na špičku“ a snímání síly – tedy přítlaku v přední část v prostoru kosy.

Majitelé nejvýkonnějších sklízecích mlátiček

A těchto zákazníků přibývá. Jsou to majitelé nejvýkonnějších sklízecích mlátiče zpravidla největších modelů New Holland CR či CLAAS Lexion, ale nově o sobě začínají dávat vědět i majitelé strojů John Deere řady S. Jsou to majitelé a osádky, které již zpravidla mají zkušenosti s takto výkonnými sklízecími mlátička a sami si vyzkoušeli potenciál svých strojů, který je zpravidla limitován stávající žací lištou. A tak hledají nová řešení. Majitelé těch nejvýkonnějších mlátiček na světě ale nejsou ani zdaleka jedinou klientelou žacích lišt BISO 3D VarioFlex. Byť jsou velmi významnou.

Jedna žací lišta pro všechny plodiny

Žací lišta BISO VarioFlex AIR i, tedy provedení s hybridním rámem, paralelogramem modulu FLEX, systémem VARIO, vzduchovým odpružením a inteligentním plně automatickým řízením přináší následující výhody:

> NENÍ TŘEBA žádné další žací lišty či adaptéry pro speciální plodiny
> NENÍ TŘEBA ztrácet čas přestavbami lišty pro různé plodiny
> NENÍ TŘEBA žádné složité údržby díky BISO Vario systému a jeho jednoduché a prověřené konstrukci
> MINIMÁLNÍ ztráty díky inteligentnímu systému kopírování v režimu Flex
> NEJMENŠÍ vzdálenost mezi kosou a průběžným šnekem – pouze 180 mm, excelentní pro plodiny s krátkým stéblem
> SPRÁVNÉ složení stébel s klasy napřed do mlátícího ústrojí – excelentní výkonnost sklízecí mlátičky
> PRAKTICKÉ využití pro všechny známé plodiny
> POHODOVÁ sklizeň – velmi komfortní pro obsluhu mlátičky

 

 

Prospekt verze CZ ke stažení: http://www.bisosedlec.cz/data_7/soubory/126.pdf

 

Další zajímavé články:

BISO 3D VARIOFLEX•AIR•i
Efektivní a pohodová sklizeň začíná u prémiové žací lišty. Mezi prémiové budou patřit modely, které umí sklízet nejenom obiloviny, řepku či sóju, ale i polehlou pšenici či ječmen...

Pokračování zde.

BISO 3D – MEDAILE PRO 3D VARIOFLEX•AIR•i
Německá národní zemědělská společnost DLG nám udělila u příležitosti blížící se výstavy AGRITECHNICA HANNOVER 2019 stříbrnou medaili za žací lištu BISO 3D VARIOFLEX AIR i...

Pokračování zde.

BISO 3D – NOVÁ TŘÍDA
Na nové žací liště 3D generace již pracujeme mnoho roků, měli jsme několik vývojových generací a na základě podrobných analýz, mnoha testů a měření jsme došli společně...

Pokračování zde.



Video



 

 


<< späť

28.4.2020
Václav Štursa ml.